Статті
Вся інформація

 

Галушка Степан Іванович
Кандидат медичних наук, пластичний хірург вищої категорії, ординатор відділення пластичної хірургії з 1965 року, заступник головного лікаря з медичної частини Львівської міської косметологічної лікарні

Лічильники
Rambler's Top100
Rambler's Top100

Корисні посилання: Error: Cache dir: Permission denied!
Error: Can't open cache file!
Error: Can't write cache!

Візажисти рекомендують

Макіяж для тих, хто носить окуляри
В минулому ті часи, коли дівчина в окулярах викликала співчуття оточуючих. Сьогодні із засобу корекції зору вони перетворилися в стильний і модний аксесуар - їх носять навіть ті, у кого ...

20 січня 2011р. - четвер
У першій половині дня, незважаючи на властивий вам ентузіазм, ви можете відчувати сумніви у власних цілях. Це може призвести до внутрішніх протиріч і стати причиною погіршення настрою. У...

Найвпливовіші жінки світу бізнесу
Дискримінація за ознакою статі в корпоративному середовищі - факт, від якого не відхреститися при всьому бажанні. Менеджерами другого сорту традиційно вважаються жінки - особливо коли мо...

Таємниці серіалу "Обручка". Частина друга
Життя після смерті – так можна назвати другу частину серіалу "Обручка". Ніхто не міг навіть припустити, що історія героїв Олександра Волкова та Юлії Пожидаєвої не закінчи...

Рецепти

І варена, і печена, і смажена
Картопля запечена   Ретельно миємо 10 картоплин середнього розміру, розрізаємо навпіл. Змащуємо деко жиром, кладемо картоплю розрізаною частиною догори, зверху – шматочки са...

Курортне містечко Балчик
Курортне містечко Балчик - розташований в 40 км на північ від міста Варни, в одному з найзатишніших чорноморських заток, захищеному мисом Каліакра. Якщо дивитися з моря, то місто чарує с...

Інтерв'ю

Маша Єфросініна - з головою в мистецтві
Одні називають її найкрасивішою жінкою України, інші найрозумнішою. Марія підкоряє своєю посмішкою і відкритістю. Вона розповіла JeyBeauty про особисте, кар’єру, ставлення до мистецтва і шоу-бізнесу.

Неприступність жінки - це...
«Красива жінка завжди викликає думку, що у неї хтось є. У підсумку, вона або не дістається нікому, або тому, хто ні на яку думку не здатний взагалі ... ». А чи справді це так...

Захворювання губ

Хейліт – запалення губи, що зустрічається як самостійне захворювання і як симптом при різних хворобах слизової оболонки рота. Ізольоване ураження губи або в поєднанні із змінами інших відділів слизової оболонки рота можливо при багатоформній ексудативній еритемі, медикаментозному алергічному стоматиті, вірусних захворюваннях, гіпоавітамінозах групи В і ін. Тому термін «хейліт» не відповідає діагнозу, а указує лише на локалізацію запалення різного походження.

У справжньому розділі висловлюються самостійні хейліти — захворювання, при яких вражається тільки губа. Найпоширенішою є класифікація захворювань:

1.Ексфоліатівний хейліт: а) суха форма; б) ексудативна форма.

2.Гландулярний хейліт: а) первинний; би) вторинний; у) гнійний.

3.Хронічні рецидивуючі тріщини губ.

4.Екзематозний хейліт: а) при загальній екземі; б) контактний; у) мікробний.

5.Актинічний хейліт: а) екзематозна форма; б) серозная форма.

6.Абразивний преканцерозний хейліт (Манганотті).

7.Макрохейліт (синдром Мелькерссона — Розенталя і ін.).

Хронічні тріщини губ є симптомом різних захворювань (кандидоз, гіповітаміноз і ін.).

Ексфоліатівний хейліт. Хронічне захворювання тільки червоної облямівки губи, що супроводжується лущенням. Етіологія неясна. Важливе значення в патогенезі ексфоліатівного хейліту надають функціональним розладам нервової системи. У переважного числа хворих ексфоліатівним хейлітом виявлені короткочасні депресивні реакції, невротичний стан і інші види психопатології, підтверджені результатами електроенцефалографії— різко виражена дифузна зміна біоелектричної активності головного мозку.

Суха форма. Хворих турбують сухість губ, іноді паління, свербіння, постійне лущення. Луски, що утворилися на губі, хворі нерідко скушують, але вони утворюються через декілька днів знов. Течія хронічна, протягом років.

Ексудативна форма. Може бути слідством трансформації сухої форми або виникає відразу гостро. Провокуючими чинниками у виникненні ексудативної форми є висипання простого герпесу. При ексудативній формі губа набрякла, гіперемійована, утворюються масивні кірки різного кольору (білі, жовті) залежно від складу мікрофлори.

Диференціальна діагностика. Еськфоліатівний хейліт слідує відрізняти від екзематозного, метеорологічного хейлітов, червоного вовчаку губ.

Лікування. Представляє значні труднощі. При виявленні тиреотоксикозу необхідні консультація і лікування у ендокринолога.

Гландулярний хейліт — запалення дрібних слинних залоз — розвивається унаслідок аномалії нижньої губи. При цьому наголошуються гіпертрофія залоз, збільшення їх кількості і поява залоз в зоні Клейна, де в нормальних умовах вони відсутні. Іноді гландулярний хейліт виявляється і на верхній губі. Чоловіки захворюють в 2 рази частіше, ніж жінки, переважно у віці старші 40— 50 років.

Розрізняють дві клінічні форми хейліту: простій гландулярний хейліт і гнійний, апостематозний.

Простій гландулярнийхейліт. Може бути первинним і вторинним. Простій первинний гландулярний хейліт часто протікає без виражених суб'єктивних відчуттів.

Гнійний гландулярний хейліт. Зустрічається рідко і розвивається унаслідок проникнення в розширені протоки слинних залоз інфекції, відбувається абсцедування залоз. У таких випадках з'являється біль, губа збільшена в розмірах, з проток залоз виділяється слина з домішкою гною.

Лікування. Представляє значні труднощі і проводиться в два етапи. Перший етап — застосування протизапальної терапії (змазування губи 5% синтоміцинової емульсією, 0,5% преднізолонової маззю або мазями, що містять кортикостероїди і антибіотики — локакортен, синалар і ін.). Другий етап — лікування прикордонним промінням Букки.

Екзематозний хейліт

Всі види екзематозного хейліту об'єднують в одну групу по схожості клінічних проявів, але виникають вони від різних причин. Розрізняють хейліт: 1) викликаний себорейною екземою; 2) мікробний екзематозний; 3) контактний екзематозний.

Хейліт при себорейной екземі. Один з симптомів екземи особи, але можлива поразка тільки губи і шкіри. Клінічно виражається гіперемією червоної облямівки губи, появою лусок, які легко відділяються, міхурів. Шкіра губ, червона облямівка суха, з'являються тріщини, скориночки.

Мікробний екзематозний хейліт. Розвивається повторно на фоні себорейної екземи, унаслідок піококкової інфекції (переважно стрептокок) з тріщин губ і іншої локалізації. Клінічні прояви відповідають мікробній екземі. Течія тривала, части рецидиви. Патологічний процес може розповсюджуватися на шкіру губ і підборіддя.

Контактний екзематозний хейліт. Розвивається у осіб, як результат алергічної реакції на різні хімічні речовини (губна помада, зубна паста і ін.). Клінічна картина відповідає гострій або хронічній екземі і вельми різноманітна; набряк губ, яскрава гіперемія, бульбашкові висипання з подальшою освітою кірок. Усунення алергену приводить до швидкого зникнення хейліту.

Актинічний хейліт

Розрізняють форми актинічного хейліту: ексудативну і ксерозну.

Ексудативна форма. Клінічна картина нагадує екзематозний хейліт. Ксерозний хейліт характеризується повільною течією і має схожість з сухою формою ексфоліативного хейліту. Ексудативна форма виявляється нерідко у осіб з підвищеною чутливістю до сонячної інсоляції. Вражається звичайно нижня губа. Хворих турбують біль, збільшення губи, спостерігаються набряк, почервоніння губи з подальшою появою везикулярних висипань, утворенням ерозій, скориночок, тріщин, лущенням. При тривалій течії розвивається стійке збільшення губи — макрохейлія.

Ксерозная форма. Виявляється палінням, сухістю губи, болем. При огляді наголошуються гіперемія червоної облямівки, утворення біло-сірих лусок, лущення. Надалі можливе утворення ерозій, садна. Актинічний хейліт часто поєднується з сонячною екземою шкіри. При тривалому існуванні актинічного хейліту при дії інших дратівливих чинників (пил, вогкість і ін.) можлива поява вогнищ лейкоплакиі і озлокачествленія.

Метеорологічний хейліт. Хронічне запалення червоної облямівки губ, що розвивається під впливом ряду метеорологічних чинників (зміна температури, вогкість, вітер, пил, інсоляція). На відміну від актинічного хейліту з подразників на перший план виступають вплив температури, вітер, а не інсоляція.

Диференціальна Діагностика. Метеорологічний і актинічний хейліти слід відрізняти від ексфоліативного хейліту, червоного вовчаку.

Лікування. Важливе значення має припинення несприятливої дії на губу вказаних чинників. Добрі результати одержані при призначенні вітамінів В1, В2, РР, B12, пара-амінобензойної кислоти.

Абразивний преканцерозний хейліт Манганотт

Сприяють виникненню хейліту порожнина рота, що не санує, неякісні протези, роздратування губи, рецидивуючий герпес губи.

Скарги хворих зводяться до появи ерозій на губі, невеликому болі. Характерна для хейліту Манганотті поява на червоній облямівці нижньої губи в бічних, рідше центральних ділянках I, іноді 2—3 ерозій.

Течія хронічна, нерідко закінчується переродженням в рак і тому захворювання відносять до облігатних передракових процесів. Серед інших передракових захворювань губ питома вага хейліту Манганотті складає 13%. Ознаки переродження: ущільнення в підставі і країв ерозії, легка кровоточивість, поява ороговіння по периферії ерозії, сосочкових розростань на поверхні ерозії.

Діагноз підтверджується цитологичеськім і гістологічним дослідженнями.

Лікування. Важливе значення має усунення дратівливих чинників, як місцевих (лікування зубів, захворювань ясен, усунення інсоляції і несприятливого впливу інших зовнішніх чинників), так і загальних (лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, нервової і серцево-судинної системи).

Макрохейліт

Під такою назвою розглядають синдром Россолімо — Мелькерссона—Розенталя, трофедему Мейжа, гранулематозний хейліт Мішера, що характеризується стійким набряком губи. В даний час встановлено, що гранулематозний хейліт Мішера не є самостійною нозологічною формою захворювання і представляє варіант синдрому Россолімо – Мелькерссона – Розенталя з розвитком гранул їм атозного інфільтрату в ураженій тканині.

Захворювання виявляється як у чоловіків, так і у жінок в будь-якому віці, але частіше в 16—35 років.

Етіологія. Остаточно не з'ясована. Провідне значення має інфекційно-алергічна природа захворювання. Крім того, признається спадкова схильність (аномалія розвитку). Провокуючими чинниками в розвитку захворювання і рецидивах окремих симптомів є переохолодження, вірусна інфекція, прийом ліків, запахи, вагітність, нервово-психічні розлади і ін.

Лікування. Санація осередків хронічної інфекції. При підвищеній чутливості до мікробних алергенів проводять специфічну десенсибілізацію бактерійними алергенами; використовують стафілококовий анатоксин (при виявленні чутливості до стафілокока).

 

JeyBeauty

Надіслати другові

< Назад

Ваше ім'я *
Ваш e-mail *
Ваша відповідь*
Введіть код, зображений на рисунку: